HAMUR MAYALAMA İŞLEMİ

 *Unun ortası bir çukur şeklinde açılır, kullanılacak yaş maya ufalanarak yada bir miktar ılık su içerisinde eritilerek ilave edilir.

*Daha sonra diğer malzemeler ilave edilir ve hamur kuru hale gelip kendini kabın kenarından ayırana kadar elle veya mikserle yoğrulur.

*Hazırlanan hamur üzeri örtülerek sıcak bir yerde kabarmak üzere dinlenmeye bırakılır. (Bu sırada hamurun yüzeyinin düzgün olmasına, çatlaklar oluşmamasına dikkat edilmelidir. Dinlenme süresi hamur iki katı büyüklüğe ulaşana kadardır ve bu süre sıcaklıkla doğru orantılı olarak 15 ile 60 dakika arasında değişir. Bunun anlamı şudur: Hamurun beklediği yer ne kadar sıcaksa, mayalanma süresi o kadar kısadır

*Mayalanma işlemi sırasında çıkan gazları dışarı çıkarabilmek için mayalanmanın sonuna doğru hamurun üzeri yumrukla 3 - 4 kez bastırılmalıdır.

*Mayalanma işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını anlamak için hamura parmakla bastırılır, kısa bir süre içinde hamur eski halini alıyorsa mayalanma işlemi tamamlanmamış demektir. Eğer parmak iziniz aynen kalıyorsa hamurun mayalanması tamamlanmış demektir.

*Menüdeki tariflerde belirtildiği şekilde hamura şekil verilir ve eğer varsa iç malzemeleri (reçel, peynir, vb) koyulur, yaklaşık 45 dakika ikinci mayalanma için sıcak bir yerde bekletilir.

*Son olarak, yapılacak hamur işinin türüne göre, tarifte belirtilen fırın sıcaklığında ve sürede pişirilir.  
  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !